O autorze
Witajcie. Mam na imię Małgorzata. Czym się zajmuję? Od lat spełniam się zawodowo, a w wolnym czasie: rapuję (niektórzy twierdzą, że nawet nieźle), piszę seriale, felietony i piosenki innym artystom. Maluję obrazy i projektuję aplikacje mobilne, prowadzę firmę odzieżową. TAK! Moja doba ma tylko 24 godziny i pewnie myślicie, że moje życie prywatne nie istnieje. Nic bardziej mylnego. Miłość i rodzina jest w moim życiu na pierwszym miejscu. Witajcie w moim świecie...

Co słyszysz, gdy słuchasz?

Może to nieumiejętne władanie językiem przez artystę, może jego intonacja, nienaturalne grymasy, a może po prostu głupota słuchacza sprawia, że zaczyna on wierzyć, że warto jest być złym.

Nie da się zliczyć płyt i utworów, których w życiu wysłuchałam, a nigdy w życiu nie przyszło mi do głowy, by być jak wykonawca, by żyć tak jak mówi, by postępować tak jak bohaterowie jego utworów. Owszem, zdarza się i to nader często, że bohaterowie utworów, czy wygłaszane przez artystę - wykonawcę prawdy, są mi bliskie z jakichś przyczyn. Tak się składa jednak, że mam w zwyczaju porównywać do siebie, a nie siebie do kogoś/czegoś. Subtelna różnica?

Utwory, w których autorzy chwalą się ilością ubrań, pieniędzy, kobiet/mężczyzn, częstotliwością uczęszczania na imprezy albo tym, że potrafią zaserwować turbulencje w razie “krzywych lotów” oponentów, nie sprawiają, że mam ochotę kupić sobie dwadzieścia nowych par nike’ów albo cały tydzień spędzić na randkowaniu. Po wysłuchaniu takiego utworu nie idę do klubu i nie rozpycham się łokciami, gdy ktoś ośmieli się nastąpić mi na odcisk. Gdy mam gorszy humor włączam Sade “King of Sorrow”. Gdy urządzam damską imprezę u mnie w domu, wrzucam do iTunes’a “Ladies Night” Lil' Kim, Missy, Angie Martinez, Da Brat, Left Eye. Gdy kupię nową parę szpilek i wychodzę potańczyć z koleżankami, rozgrzewa mnie Iggy Azalea “My World”, a gdy ciekawy osobnik płci przeciwnej wzbudzi moje podejrzenia wracam do domu i odpalam Eve “You ain’t gettin’ none”. Tak - “the soundtrack to my life” a nie “my life like a soundtrack”. Co skłoniło mnie do tych wynurzeń?

Otóż często widuję w sieci wpisy internautów dotyczące utworów różnych artystów. Coraz rzadziej widuję między nimi westchnienia: “też tak mam!”, a coraz częściej życzenia: “też tak chcę!” lub groźby: “też tak zrobię!”. Życzenia i groźby realizowane są w lepszym lub gorszym wydaniu na imprezach, ulicach, w życiu codziennym, a przejawiają się w strojach, słowach i gestach. Abstrahując od tego, czy wizja słuchacza pokrywa się z tym, co miał na myśli artysta, chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że część z utworów, które nagrywamy dotyczy jedynie naszych obserwacji lub jedynie naszych fantazji. To, że mówię w utworze w pierwszej osobie, nie znaczy, że mówię jako ja - raper. To, że opowiadam historie ludzi, nie oznacza, że ich znam. Aktorzy wcielają się na scenach teatru w różne postacie, a spektakl nadal potrafi wzruszyć i po wyjściu z niego jesteśmy pełni refleksji. Ktoś może powiedzieć, że przecież rap to taki gatunek muzyki, w którym nie liczy się aktorstwo, nie liczy się wizja, liczy się naturalność i dzielenie się z ludźmi swoimi refleksjami.


Ale co jeśli nie mam w sobie takiego gniewu? Co jeśli nie mam w sobie tyle żalu? Co jeśli nie mam w sobie tyle radości, żeby opowiedzieć Wam o tym w kilkudziesięciu wersach? Wciąż mogę usiąść i napisać każdy utwór, a nazajutrz nie muszę udowadniać nikomu, że naprawdę jestem super hiper extra laską, która nie znosi sprzeciwu. Mam do powiedzenia wiele więcej, niż to że nią nie jestem lub to, że czasem się poddaję. Mogę powiedzieć wszystko, namalować wszystko, pokazać wszystko. Mogę stworzyć, odtworzyć, przerobić, przeinaczyć. Sztuka. It’s bigger than hip-hop. I nie warto żyć tym, co mówią Wam obcy ludzie, oddaleni od Was setkami kilometrów, ludzie których nie poznacie choćbyście mieli ich każdą płytę i przeczytali setki wywiadów, których udzielili.

PS Wiem, że artysta i sztuka to wiele powiedziane, ale skoro sztuką może być instalacja Bałki przedstawiająca fragment cesarza Bokassy, to zaryzykuję używanie tych określeń.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...